top of page
Johan & Nyström asutati kohvisõprade poolt eesmärgiga arendada kohvikultuuri. Jälgides kogu protsessi kasvatamisest kuni röstimiseni on võimalik pakkuda oma tarbijatele suures valikus loomulike maitseid üle kohvimaailma. Enda eripäraks peetakse röstimisstiili
´´slow roast´´ mis lühidalt tähendab kohvi natuke pikemat rösti madalam temperatuuril, et areneksid välja kõik parimad maitsed.
Filterkohv
Filterkohv või ülevalatud kohv, kuidas keegi soovib. Tegemist on ühe levinuma kohvivalmistusviisiga üle maailma. Soovitame kasutada pigem heledaks röstitud kohvi, et tulemus saaks ikka maitserikkam. Valmis jook on väga kofeiinirikas kuna vesi nõrgub läbi kohvipuru ja filtri, kogumisanumasse küllaltki kaua, olenevalt valmistatavast kogusest jääb see 3-8minuti vahele. Tulemus on alati selge, läbipaistev kohvijook nagu kõrvalseisvalt pildilt näha. Maitse peaks olema tasakaalus kus on esindatud nii suhkrud kui ka happed.
Espresso
Espresso valmistamiseks on vajalik õige masin, espressomasin, kus vesi surutakse tugeva survega läbi peeneks jahvatatud kohvipuru. Tegemist on väga konsentreeritud joogiga mida võib julgelt nimetada ka siirupiks. Klassikaliselt on tegemist 25ml kohvijoogiga mille pinnal äratuntav crema. Kuna kohvimaailm on igapäevaselt arenev ja muutuv siis mõned baristad cremat, mis valdavalt mõru maitsega, enam nii oluliseks ei pea, loeb ikkagi maitse!



Röstimine
Röstimine on väga peen ja täpsust nõudev protsess, et toorainest, rohelisest kohvist, maksimaalne tulemus saada. Masina tüüpe on tänapäeval juba mitmeid. Pildil olev röstimismasin on nendest kõige klassikalisem, gaasiröster. Levinumad on veel infrapuna- ja kuuma õhuga röstimismasinad. Lisaks täpsele röstimisele on väga oluline juba röstitud kohv kiiresti maha jahutada, et see edasi ei küpseks. Tegelikult võib siin paraleele tõmmata ka kokandusega, kohvi röstimine võtab aega 10-13minutit, olenevalt röstija stiilist võib see varieeruda. Ühtlaselt küpsetamine ja temperatuuriga mängimine, et tooraine nii seest kui väljast võrdselt, täpselt niipalju kui vaja, ära küpseks. Seest toores ei jääks ja väljast ära ei kärssaks. Lisaks hakkavad siin mängima ka erinevad sordid, mis röstimisel erinevalt käituvad ja töö veelgi põnevamaks muudavad.

Kohvi töötlemine
Kohvi esmane töötlus tehakse ära korjajate poolt. Enamus kvaliteetsest ehk specialty coffee-st korjatakse käsitsi ja korjatakse vaid täiuslikult küpsenud marju, mille suhkrute-hapete tasakaal on paigas. Seejärel on juba mitmeid võimalusi, mida nimetatakse ka erinevalt vastavalt sellele mis lõpptulemuse see annab. Kõrvalolevast tabelist saab sisulise ülevaate selle kohta. Peamised protsessid millele tähelepanu pöörata on (mitte)koorimine, fermenteerimine, pesemine ja kuivatamine.
Sordid
Kvaliteetse kohvi puhul me räägime vaid coffea arabicast, esimene teadaolev kohvisort Etioopiast. Sealt edasi on kaks võimalust kas kohv on looduslikult- või teaduslikult muundatud, et tema maitse- ja kasvutingimusi parandada. Erinevad sordid annavad ka erinevaid tulemusi, nii maitse, kasvu, tootlikuse kui ka konkreetse pinnasega sobitades. Teaduslikult välja töötatud kohvi etaloniks peetakse Keeniat ja selle pinnasele vastavaid sorte, SL28 ja SL34. Samas on olemas sort nimega Geisha, mis väidetavalt parimat tulemust annab Panamal, pärit on see Etioopiast, aga kust täpsemalt seda keegi päris kindlalt öelda ei oska. Katsetamine erinevate sortide ja pinnastega käib aastast aastasse edasi ja tulemusi jääb üle vaid oodata!





bottom of page